سیستان زائیده هیرمند

رود هیرمند از رودهای پر آب فلات شرقی ایران وآسیا به شمار می‌رود که سالانه میلیارد‌ها متر مکعب آب در آن جریان می‌یابد. 

این رودخانه از بلندی‌های کوه‌های بابا در ۴۰ کیلومتری غرب کابل سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسافت ۱۱۰۰ کیلومتری وارد دریاچه هامون می‌گردد. این رود طولانی‌ترین رود واقع در بین سند و فرات به شمار می‌آید. 

در گذشته به دلیل عدم وجود تکنولوژی برداشت آب و احداث سد در طی مسیرتقریباً تمام آب تولیدی حوضه آبخیز هیرمند ورودخانه ارغنداب وارد دشت سیستان ودریاچه هامون می‌گردید و همین شرایط سیستان را به انبار غله ایران تبدیل کرده بود ودریاچه هامون با اکوسیستم متنوع هفتمین تالاب جهانی آب شیرین بود. ولی با رشد و پیشرفت تکنولوژی و احداث سد برداشت آب در کشور افغانستان شدت گرفت به نحوی که امروز به اولین مصرف کننده آب هیرمند که دشت سیستان ودریاچه هامون می‌باشد آبی نمی‌رسد. 

پس از مشخص شدن مرزهای جغرافیایی بین ایران و افغانستان، کشمکش‌ها بر سرآب هیرمند شروع گردید. این کشمکش‌ها باعث گردید که در سال ۱۳۵۱ توسط کمیسیون دلتا متشکل از کشورهای آمریکا، کانادا، شیلی وکشورهای ایران و افغانستان موافقتنامه‌ای به امضا برسد که بر اساس آن ۲۶ متر مکعب در ثانیه آب در ورودی مرز ایران آب به دشت سیستان برسد. 

امسال در سیستان حدود ۶۰۰۰۰هکتار از اراضی به زیر کشت رفته است، که این میزان ۴۰ درصد از کل اراضی قابل کشت می‌باشد. به دلیل کمبود آب بیش از ۶۰ درصد اراضی دشت سیستان بدون کشت‌‌ رها شده وکشاورزان به سایر مناطق مهاجرت نموده‌اند. 

در سال جاری تا کنون به دلیل چند بارندگی مناسبی که صورت گرفته کشت‌های انجام شده سر پا مانده و اگر آب هیرمند نرسد صد درصد محصولات به دلیل خشکی از بین خواهد رفت. 

لازم به توضیح است که میزان بارندگی در دشت سیستان به ندرت از ۵۰ میلی متر تجاوز می‌نماید و زراعت و باغداری در سیستان کاملاً وابسته به آّب هیرمند می‌باشد. 

هم اکنون کشور افغانستان اگر آبی اضافه از خودشان آمد می‌گذارند وارد ایران شود و گرنه خودشان را به هیچ وجه ملزم به این نمی‌بینند که حق آبه اولین مصرف کننده آب هیرمند که دشت سیستان ودریاچه هامون بوده را بدهند. 

/ 0 نظر / 34 بازدید