تغییر موازنه قدرت در منطقه

«سید حسن نصرالله» دبیرکل «حزب الله» لبنان شامگاه یکشنبه به مناسبت روز عید مقاومت و پانزدهمین سالگرد مقاومت و آزادسازی جنوب این کشور، سخنرانی کرد. این سخنان را تحلیلگران هر یک به گونه‌ای تحلیل کردند.

«ناصر قندیل» تحلیلگر برجسته مسائل خاورمیانه با انتشار یادداشتی در روزنامه «البناء» لبنان به سخنرانی نصرالله اشاره کرد و نوشت: از میان مسائل بسیاری که سید حسن در سخنرانی عید مقاومت و آزادی درباره آن سخن گفت، یک سخن واضح و تازه وجود داشت که راهبرد بی‌سابقه‌ای درباره وحدت جنگ و نیروی جنگ در سطح منطقه است. از این روی، اظهارات نصرالله به مفهوم «وحدت جبهه‌ها»، مجددا اعتبار بخشید؛ وحدتی که مرده بود و تفکر به آن جز از روی همبستگی عاطفی و هماهنگی سیاسی با سیاست‌های کلی حرام بود.

به گفته قندیل،‌ «نصر الله همچنین این جبهه‌ها را به صورت مبهم بیان نکرد. وی درباره هماهنگی ارتش‌هایی سخن نمی‌گفت که باید دولت‌ها به آن اهتمام ورزند و ظاهرا شرایط تحقق آن نزدیک نیست. سوریه آماده است که با ارتش لبنان هماهنگ شود. سید حسن می‌داند که ارتش عراق نیز به دلیل قید و بندهای سیاسی، بین‌المللی و منطقه‌ای پاسخ مطلوب را دریافت نمی‌کند که دست و پای فرماندهای فرماندهانی را بسته است که به این نوع هماهنگی اهتمام دارند. اما ارتش یمن تنها زمانی که ساختار اتحاد ارتش‌ها تکمیل شود فقط مواجه است که از آن به عنوان یک موضوع عملی یاد کرد».

قندیل افزود: نصرالله با یک ضربه مهلک، پیروزی معادله سه‌ضلعی «ارتش، ملت و مقاومت» را در برابر معادله بی‌طرفی قطعی کرد؛ معادله‌ای که «میشل سلیمان» رئیس جمهور لبنان آن را یک نسخه صادراتی لبنان می‌داند. هر کس که مسائل را پیگیری می‌کند به خوبی می‌داند که در هیچ جای دنیای عرب فرصتی برای بی‌طرفی وجود ندارد. همچنین معادله ارتش، ملت و مقاومت معادله‌ای است که یقینا در همه عرصه‌های نبرد معادله پیروزی است. ولی این نتیجه عرضی است و شاید زمانی که نصر الله وضعیت عرصه‌های نبرد را نشان می‌دهد به ذهن وی نیز خطور نکند. عرصه‌هایی که از رهگذر آن برای نخستین بار قصد دارد نیروهای مقاومت را در کنار ارتش و ملت‌ها در سوریه، عراق و یمن تعیین کند. این نیروها امروز مشخص هستند: نیروهای دفاع ملی و مردمی سوریه، نیروهای بسیج مردمی عراق و کمیته‌های انقلابی یمن.

روشن است که در همه عرصه‌ها، این گروه‌ها برآیند بسیج مردمی و حزبی هستند که به تشکیل گروه‌های حزبی که در آن سهیم است خدشه‌ای وارد نمی‌کند. در نتیجه اتحاد جبهه‌های درگیری از طریق اتحاد ارتش‌ها ممکن نیست و فقط با اتحاد شاخه‌های مقاومت امکان پذیر است. همچنیین باید دعوت کرد تا تشکیلات مردمی سازمان یافته در برابر جنگ، اشغال و تجاوزگری متحد شوند. این مسئله به معنای جست‌وجوی جدی در پی هیئت رهبری واحد برای نیروهای حزب الله، دفاع ملی سوریه، بسیج مردمی عراق و کمیته های انقلابی یمن در یک اتاق عملیات واحد و دارای یک سبک مبارزه و شیوه نظامی بود.

اتحاد نیروهای مقاومت به معنای تشکیل ارتشی با یک ملیون رزمنده برای فلسطین است؛ ارتشی که از لبنان، سوریه، عراق و یمن است؛ زیرا هر کس که مقاومت را در برابر تکفیر متحد کند پس از جنگ این ارتش و اسرائیل را فراموش نخواهد کرد. بدین معنا که هر کس دغدغه آینده فلسطین دارد باید اتحاد نیروهای مقاومت در برابر تکفیر را فرصتی برای سازندگی و تحقق هدفی بداند که فلسطین بدان نزدیکتر است. این مسئله نیز بدین معناست نیروهای مقاومت که در یک در اتاق عملیات و رهبری واحدی متحد شده‌اند، به فلسطین نزدیک‌تر و بیشتر در کمین اسرائیل هستند. این نیروها تحت فرماندهی خواهد بود که دارای صلاحیت باشند و همه قابلیت آن را پذیرفته باشند. یعنی اینکه نصر الله فرمانده کل ارتش ملی مقاومی باشد. مردم یمن، سوریه و عراق نیز می‌دانند به محض اینکه این اتفاق رخ دهد، میزان انضباط و روحیه در میان تشکیلاتشان افزایش خواهد یافت و زمینه برای پیوستن شمار زیادی از افراد داوطلب فراهم خواهد شد.

تشکیل مقامت مردمی به رهبری سید حسن برای پیروزی در جنگ به یک مسئله حیاتی تبدیل شده است. به محض اینکه این مقاومت به رهبری سید تشکیل شود، آغاز خیزشی برای شاخه‌های جدید مقاومت در عرصه‌های عربی خواهد بود. در حال حاضر راهی برای تشکیل این مقاومت وجود ندارد. بدین معنا که تغییر استراتژی که مسیر جنگ را تغییر دهد و خودخواهی، گروه‌گرایی و منافع اندک و شخصی نباید مانع از آن شود. نصر الله با تواضع نخواهد پذیرفت که رهبر باشد ولی ما که مسئله فلسطین برایمان اهمیت دارد و می‌خواهیم که در جنگ پیروز شویم، نباید آرام بنشینیم تا نیروهای دفاع ملی سوریه، بسیج مردمی عراق و کمیته های انقلابی یمن  به سوی سید بروند و از وی بخواهند که بپذیرد نیروهای آنها را متحد کند. تنها این مسئله است که موازنه قدرت را تغییر خواهد داد.

/ 1 نظر / 31 بازدید
محمد

باسلام به وبلاگ ما سری بزنید خوشحال می شویم